Ergonomija
Prema poslednjim podacima 62% radnih mesta sadrži repetitivne pokrete ruku i šaka, 46% položaje tela koji izazivaju bol i umor, 35% rukovanje teškim teretima, 56% radnih mesta zahteva rad uz kratke vremenske rokove, 54% rad u brzom tempu, 42% ne omogućava odmore, a 31% slobodan ritam rada.
Oko 40% zaposlenih je tokom najmanje 25% svog radnog vremena izloženo uticaju najmanje tri faktora za razvoj bolesti sistema za kretanje. Kako bi se ti problemi rešili, potrebno je preduzeti mere kojima će se sprečiti ili ublažiti neprilike koje nastaju na radnom mestu u toku određenog proizvodnog procesa i nepovoljno deluju na život i rad.
Ergonomija (grčki: Ergon = rad + Nomos = zakon, pravilo) je interdisciplinarni naučni pristup problemima prilagođavanja rada čoveku u cilju povećanja proizvodnosti, odnosno radne efikasnosti, sigurnosti na radu i humanizacije ljudskog rada.
Cilj ergonomije je da izuči i prilagodi uslove rada, sredstva za rad, proces rada i proizvod kao rezultat rada čoveku sa psihološkog, fiziološkog i anatomskog aspekta, umesto prilagođavanja radnika potrebama posla.
In-house/online ergonomska obuka
Teme:
2. Ergonomski uslovi rada
3. Ergonomska kancelarija
4. Industrijska ergonomija
5. Preventivne ergonomske vežbe
6. Ergonomska radionica – ergonomske metode i tehnike
7. Kontrola usvojenih znanja i veština učesnika obuke
8. Izrada Ergonomskog programa i procedura
Cilj obuke: Upoznavanje sa ergonomskim rizikom i ergonomskim analizama rada u cilju povećanja produktivnosti i zadovoljstva poslom, poboljšanja kvaliteta procesa rada i proizvoda, smanjenja operativnih troškova poslovanja i optimizacije procesa i procedura na radnom mestu. Prepoznavanje ergonomskog rizika u cilju sprečavanja koštano-mišićnih oboljenja i povreda na radu. Upoznavanje i implementiranje studije pokreta pri radu. Upoznavanje sa savremenim ergonomskim metodama i tehnikama za analizu radnih mesta. Upotreba ček lista i kalkulatora za ergonomsku analizu i kontrolu. Definisanje ergonomske procedure kompanije i formiranje ergonomskog tima kompanije.
Očekivani ishodi edukacije i primene ergonomskih procedura: smanjenje
mišićno-koštanih oboljenja za 60%, odsustva zbog bolovanja za 70% i povećanje
produktivnost oko 50%.
Kome je namenjen seminar: proizvodni inženjeri, BZR, tehnolozi, lean menadžeri, proizvodni tim lideri, sektor za kontrolu kvaliteta, logistika, sektor za ljudske resurse...
Organizujemo jednodnevne, dvodnevne, trodnevne i četverodnevne seminare, kao i ergonomski audit.